Untitled Document
  Ana Sayfa | Birimler | Hizmetler | Bilgi Edinme | Öneri Formu | Konuk Defteri |  Fotoğraf Galerisi | İletişim

Untitled Document

MENU
  Ana Sayfa
  Haberler
  Projeler
  Birimler
  Meclis Üyeleri
  Etik Komisyonu
  Personel
  Telefon Rehberi
  Hizmet Rehberi
  İletişim
  Öneri Formu
  Beyaz Masa Formu
  Linkler
TANITIM
  Kaymakam
  Eski Belediye Başkanlarımız
  Görev Yapmış Kaymakamlar
  Şehitlerimiz
BELDELER VE KÖYLER
  Göl Beldesi
  Narlısaray Beldesi
  Köylerimiz
VEZİRKÖPRÜ
  Tarihçe
  Kültür ve Turizm
  Akarsu - Göl - Barajlar
  Dağ ve Ormanlar
  İklim ve Bitki Örtüsü
  Vezirköprü Haritası
  Vezirköprü M.Y.O
BAĞLANTILAR
  Samsun Valiliği
  Vezirköprü Kaymakamlığı
  Türkiye Tanıtım
  Samsun Tanıtım
  Şehitler ve Gaziler Sitesi
  Yerel Linkler
  Bimer
SİTE İSTATİSTİKLERİ
  Aktif Ziyaretçi
  Günlük Ziyaretçi
  Toplam

.: Narlısaray

NARLISARAY BELEDİYESİ

1994 yılında, Saraylı köyünün de mahalle olarak katılımı ile yapılan referandumda %90 oranında “evet” oyuyla Narlı ve Saray adı ile iki mahalleli olarak kurulmuş ve “Narlısaray” adını almıştır. 26 Mart 1994 yerel seçimlerinde iki adayın katılımıyla ilk başkanını seçmiştir. M. Emin UYAR’ın kurucu başkanlığında Narlı mahallesinde bir evin alt katında iki memurla çalışmaya başlayan belediye teşkilatı, belde imar planı, kanalizasyon ve içme suyu gibi çalışmalara imza atmıştır. Halen A. İhsan ÜZER başkanlığında hizmet veren belediye; beldenin kanalizasyon sorununu %70 oranında çözmüş, yeni içmesuyu projesi geliştirmiş, yaklaşık 10 bin metrekare parke çalışması yapmıştır. Belediye tarafından işletmeye başlanan kum ocağına paralel olarak iki adet kamyon ve bir kepçe alımı yapmıştır. Ayrıca belediyenin araç parkında bir otobüs, bir traktör ve bir de otomobil bulunmaktadır. 2005 yılı içerisinde bir çocuk parkı çocukların kullanımına sunulmuştur. Yapımı halen süren 20 dükkanlı sebze pazarı, kısa süre sonra hizmet vermeye başlayacaktır. Belediyenin üzerinde durduğu bir proje de Çaputlu orman içi piknik yeridir. Projesi hazırlanan piknik yeri ile ilgili çalışmalar halen sürmektedir.


TÇE

Belde bulunduğu coğrafi konum itibari ile tarihi bir yüzey üzerindedir. Neredeyse bu gün bile yerleşim yerinin içinde kalan bir Tunç dönemi höyüğü, şimdiki yerleşim yerinin çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını belgeler gibidir. Tunç döneminde bugünkü yerinde olan belde; çeşitli dönemlerde farklı yerlere de kaymıştır. Bu gün köyün kuzey-batısında yer alan ve “Avren” (Akviran-Akören) olarak anılan mevkide, eski bir yerleşim yeri ve bitişiğinde nekropol alanı mevcuttur. Köyün adının ne zamandan beri “Narlı” olarak kullanıldığı bilinmiyor. Ancak Osmanlı dönemi haritalarında da “Narlı olarak yer aldığı düşünülürse, ilk Türk yerleşimcilerinden beri aynı adla geldiği kolaylıkla söylenebilir. “Nar” bir sonbahar meyvesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda maki tipi küçük ve sert yapraklı çalı formlarına da bölgede “nar çalısı “ denmektedir. Belde etrafında bu gün de bu bitki örtüsü, bir zamanlar bölgenin hakim bitkisiydi. Beldenin adı bu bitkiden gelmektedir. 26 Mart 1994 yerel seçimleri ile birlikte; Aşağınarlı Köyü ve Saraylı Köyleri birleştirilerek iki mahalleli belde yapılmış ve adı da Narlısaray olarak değiştirilmiştir.
DOĞAL YAPI VE ULAŞIM
İlçe merkezine 20 Km mesafededir. Engebeli ancak tarıma elverişli kürtün çayı vadisi içinde yer alır. Vezirköprü-Kastamonu devlet karayolu (D-100) beldenin hemen yanından geçmektedir. Saraylı mahallesi Altınkaya Baraj Gölünün bir kolu içerisinde güzel görünümlü yarımada olarak yerini alır. Ayrıca Saraylı Mahallesinin kuzeydoğusundaki Şahinkaya yarma vadisi, beldeyi ilginç kılan önemli bir siluettir. Beldenin doğusu Altınkaya Barajı, batısı Yukarınarlı, kuzeyi Karanar ve güneyinde İncesu köyleri bulunur.
EKONOMİ
Köyün ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Daha çok kendir, şekerpancarı, tahıl, sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Kendir üretimi bir zamanlar beldenin simgesi ve lokomotifi iken, kendir lifinin yerini tutan naylon ve jüt türevi liflerin yaygınlaşması ile birlikte birlikte, kendir üretimi durma noktasına gelmiştir. Beldeden geçen Kürtler Çayı ve sulama barajı ile kısmen sulu tarım yapılmaktadır. Az miktarda büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de vardır. Narlı mahallesinde küçük çaplı bir süt toplama merkezi mevcuttur. Kunduz dağı eteklerinden doğup, belde sınırları içerinde Altınkaya barajına dökülen Kürtler Çayı yaklaşık 45 km. uzunluğundaki güzergahından topladığı materyalleri bölgemizdeki havzaya kum olarak taşıdığından, beldede birini belediyenin işlettiği iki kum ocağı mevcuttur. Bu kum ocaklarının beldeye önemli ekonomik getirisi vardır. Saraylı mahallesinin Altınkaya barajı kıyısında olmasından dolayı tatlısu balıkçılığı da yapılmakta olup, beldemiz için önemli bir gelir kaynağıdır. Ayrıca, belde sınırları içerisinde Kastamonu karayolu boyunca üç adet de balık lokantası mevcuttur.

Kendircilik

Mart ayının başı itibarı ile ekimi yapılan kendir, yaklaşık iki kez çapa ister. Haziran sonu itibarı ile 5 m’ye kadar uzunluğa ulaşan bitki, Ağustosun başından itibaren elle sökülmeye başlanır. yeşil olarak sökülen kendir, düzgün bir şekilde söküm alanına kurutulmak için serilir. Lif kalitesi için sabah çiğini alıncaya ve rengi ağarıncaya kadar bir yüzü kurutulur. Alt yüzünün de kuruması için çevrilme döneminde çırpılarak, kuruyan yaprakların dökülmesi sağlanır. Bu yüz de kuruyunca “cergi” denilen demetler oluşturulur. Bu aşamadan sonra “ıslak” adı verilen havuzlara yatırılarak, üzeri baskılanır. Yaklaşık bir hafta ıslakta duran ve lifi saptan ayrılan cergiler çıkarılarak, tekrar kurumaya bırakılır. Bu kuruma evresi Kızılderili kampını andıran ilginç görüntüler oluşturur. Birkaç gün güneş altında kuruyan cergiler, soyulmak üzere uygun bir yere taşınır. Bu dönemde daha çok kadın emeğiyle lifler ana gövdeden soyulup çıkartılarak, ortalama 2 – 2,5 kg’lık yumaklar halinde pazarlanmak üzere hazırlanır. Geriye kalan ve “kelek” denilen odunsu gövde ise, yakacak ve tutuşturucu olarak kullanılır. Eskiden neredeyse tek geçim kaynağı olan kendir, pazar payının düşmesi nedeni ile bu özelliğini yitirmiştir. Artık beldede çok az aile, kendir ekimi yapmaktadır.
EĞİTİM VE SAĞLIK

Köyde, modern eğitimin geçmişi cumhuriyetle birlikte başlamıştır. Şimdilerde sağlık ocağı olan üç derslikli ilkokul, otuzlu yılların başında yaptırılan okulun yerine yapılmıştır. 1986 yılında devlet – vatandaş işbirliği ile yaptırılan 8 derslikli okul ise, halen kullanılmaktadır. Üç köyden taşıma yolu ile gelen öğrencilerle birlikte 480 öğrenci mevcuttur. Son yıllarda velilerin eğitim öğretime ilgisi artmıştır. Çocuklarını lise ve üniversite düzeyinde okullara da göndermektedirler. Kızları okutma isteği her ne kadar düşük olsa da, son öğretim döneminde birkaç kız, liseye gönderilmiştir. Belde belediyesinin öğrencileri taşıma amaçlı aldığı otobüs sayesinde, bu sayının daha da artacağı düşünülebilir.

Beldede sağlık hizmetleri, 80’li yıllardan itibaren kesintili de olsa sürdürülmektedir. Yine bu yıllarda köy meydanına bir sağlık ocağı yapıldıysa da, sürekli personel atanamamış ve bina bakımsızlık ve ilgisizlikten yıkılmıştır. 2005 yılı sonu itibarı ile eski ilkokul binasında; bir doktor, bir ebe-hemşire, bir yardımcı personelle hizmet verilmektedir. Yine sağlık ocağına bağlantılı olarak küçük çaplı eczane hizmeti veren ecza dolabı da bu alandaki açığı kapatmaktadır.

NÜFUS, YAŞANTI GELENEK VE GÖRENEK

2000 yılı nüfus sayımına göre, belde nüfusu 3253’dür. Belediye emlak ofisi verilerine göre hane sayısı 550’dir. Buradan hareketle ortalama hane başı nüfus sayısı 6’dır. Ortalama çocuk sayısı 4.5, doğurganlık oranı 5.37’dir. Her evde buzdolabı bulunmasına karşın, çamaşır makinesı bulunma oranı %91’dir. Isıtıcı kullanım oranı ise ( şohben ve elektrik enerjisi) %45’tir. Belde, zengin ve etkileyici bir mimarik yapıya sahiptir. Eski evlerde zengin ahşap ve kagir işçiliği görülmektedir. Bu mimari doku, yerini son yıllarda, alel acele yapılan betonarmeye bırakmıştır. Beldede birleşik aile düzeni mevcut olup; erkek çocuk halen ekonomik ve erksel güç olarak görünmektedir. Evlenen çiftler yeni bir ev açamazlar. Son yıllarda belde, büyük şehirlere önemli ölçüde göç vermeye başlamıştır. Bu da beldenin demografik dağılımını etkilemektedir. Doğum, cenaze ve düğün törenleri ilçe geneli ile benzer özellikler gösterir.
İLETİŞİM

Santral: 0 362 656 83 02
Belgegeçer: 0 362 656 83 02

BELEDİYE BÜNYESİ

Başkanlık
Başkatiplik
Muhasebe
Zabıta

İLÇE MERKEZİNE UZAKLIĞI (Km) 19
İL MERKEZİNE UZAKLIĞI (Km) 134
Untitled Document
BAŞKANIMIZ
BİLGİLENDİRMELER
ATATÜRK KÖŞESİ
SERVİSLER
  Konuk Defteri
  Foto Galeri
  Duyurular
  Beyaz Masa
  Bilgi Edinme
  E-Devlet
  Hava Durumu
  Yol Durumu
  Son Depremler
  Anadolu Ajansı
  Mesafe Cetveli
HIZLI ERİŞİM
  T.C. Kimlik No
  Sorgulamalar
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Ö.S.Y.M.
  Açık Öğretim Fakültesi
Untitled Document
Vezirköprü Belediyesi Copyright 2009 Her Hakkı Saklıdır.
Sitenin Tasarım ve Alt Yapı Hizmetleri Tasarım Dünyası Bilgisayar İnternet Hizmetleri Tarafından verilmektedir.
Site İçeriği Vezirköprü Belediyesi tarafından Güncellenmektedir.